Sprawdź nasz nowy system rabatowania! Dowiedz się więcej

Ceny materiałów budowlanych w 2023 roku. Prognozy analityków

Ceny materiałów budowlanych w 2023 roku. Prognozy analityków

Od ponad dwóch lat można zauważyć wyraźny wzrost cen materiałów budowlanych. Doprowadziło to do wyhamowania branży budowlanej, która rozwijała się niezwykle dynamicznie. Czy możemy liczyć na niższe ceny materiałów budowlanych? Prognozy 2023 podawane przez najlepszych analityków są jednoznaczne i optymistyczne dla całej branży.

Aktualne ceny materiałów budowlanych

Branża budowlana jest jedną z najbardziej wpływowych gałęzi gospodarki. Dynamika jej rozwoju wpływa nie tylko na firmy realizujące określone inwestycje. Jest z nią połączonych bardzo wiele różnego rodzaju przedsiębiorstw i podwykonawców. Dlatego z pewną obawą przyjmuje się widoczny spadek dynamiki rozwoju w tym sektorze. Duży wpływ na to ma właśnie wzrost cen podstawowych materiałów budowlanych i zmniejszenie opłacalności inwestycji.

 

Początku problemów z materiałami budowlanymi można upatrywać już w okresie pandemii w 2020 roku. To wówczas doszło do gwałtownego ograniczenia zapotrzebowania na materiały budowlane. Po spadku popytu nastąpił ogromny impuls i zwiększenie siły nabywczej już na początku 2021 roku. Zadziałało tu znane prawo rynkowe, czyli wzrost cen jako odpowiedź na rosnący popyt.

 

To był jednak dopiero początek problemów. Wysoki koszt energii doprowadził do podniesienia kosztów materiałów. Dodatkowo niekorzystnie na ceny budulców wpłynęła wojna w Ukrainie, ograniczenie handlu z Rosją, a także przerwanie sieci dostaw ze wschodu. W związku z tym w 2022 roku odnotowano wzrost cen cementu i wapna na poziomie ponad 40%. Około 30% wzrosły natomiast ceny suchej zabudowy i materiałów izolacyjnych.

 

Tak wyraźny wzrost cen doprowadził do wstrzymania wielu inwestycji. Firmy budowlane w 2022 roku budowały mniej, ponieważ część inwestycji przestało się opłacać. To doprowadziło do problemów wielu firm współpracujących z branżą budowlaną. W związku z tym prognozowane ceny materiałów na 2023 rok dla inwestorów są niezwykle ważne i pozwalają przewidzieć, czy branża ma szansę wrócić na wcześniejsze tory.

 

Ile będą kosztować materiały budowlane w 2023 roku? Prognozy analityków

Sytuacja na rynku energetycznym ustabilizowała się, a Zachód zdążył znaleźć nowych dostawców. Widać też pierwsze symptomy stabilizacji inflacji. To wszystko sprawia, że koszt budowy w 2023 roku może być tylko nieznacznie wzrosnąć w porównaniu do roku poprzedniego.

 

Jak zatem prezentują się nadchodzące ceny materiałów budowlanych? Prognozy 2023 wskazują na dalszy wzrost cen. Jednak podwyżki materiałów budowlanych będą na poziomie wzrostu inflacji lub nieco niższym. Szczególnie w naszym kraju różnica pomiędzy poziomem inflacji i wzrostem cen materiałów będzie mocno na korzyść tych drugich. Oznacza to, że budowa domu w 2023 będzie bardziej opłacalna, niż w roku poprzednim.

 

Cena stali w 2023 roku

Wspominaliśmy wcześniej o cenie cementu, jako jednego z podstawowych materiałów budowlanych. Innym surowcem, który ma spory udział w budownictwie, jest stal. To nie tylko pręty żebrowane do zbrojenia żelbetu, ale także akcesoria ogrodzeniowe i wykończeniowe. Jak prezentują się ceny tego surowca na rynkach światowych i krajowych?

 

W 2021 roku wzrosły ceny większości surowców nieodnawialnych, pozyskiwanych ze złóż naturalnych. Skoczyły także ceny żelaza i węgla, czyli najważniejszych składników stali. Na to nałożyły się większe ceny energii potrzebnej także do przeprowadzenia procesu przetwarzania. W związku z tym ceny stali na rynkach światowych wzrosły.

 

Prawdziwe apogeum wzrostu cen zanotowano jednak na początku rosyjskiej agresji na Ukrainę. Sankcje na Rosję, ograniczenie importu z Białorusi i Ukrainy sprawiły, że na rynku europejskim zaczęło brakować surowca. Doprowadziło to do paniki i potężnych wzrostów cen. Ceny stali budowlanej osiągały poziom 9500 zł/t. Dla porównania, w 2020 roku było to około 2500 zł/t. Podobny wzrost zanotowały inne metale jak profile aluminiowe i miedź.

 

Na przełomie roku doszło do pewnej stabilizacji i utrzymania średniej ceny stali budowlanej na poziomie około 4000 zł/t. Trudno jednak przewidzieć, w jaki sposób w kolejnych miesiącach zachowają się ceny materiałów budowlanych. Prognozy na 2023 są niejednoznaczne i bardzo skrajne. Wielu ekspertów nie chce podejmować się przewidywania cen na kolejny miesiąc, nie wspominając już o dalszej perspektywie. Wiele zależy od sytuacji politycznej na wschodzie europy i znalezienia nowych źródeł pozyskiwania surowców.

 

Wielu ekspertów zastanawia się, nie nad tym, kiedy spadną ceny materiałów budowlanych, ale na jak długo utrzymają się na obecnym poziomie. Ceny, jakie osiągają w hurtowniach profile ocynkowane i inne prefabrykaty stalowe, są bardzo zróżnicowane i zmieniają się z tygodnia na tydzień. Część firm próbuje na tym zarobić w niezbyt etyczny sposób. Dlatego warto korzystać z dobrych i sprawdzonych hurtowni stali. Tylko w takich punktach można liczyć na w miarę stabilne ceny spójne z sytuacją rynkową.

 

 

Polecane produkty:

https://marketstal.pl/Profil-ocynkowany-100x40x2x6000-szew-napylany

https://marketstal.pl/Katownik-aluminiowy-100x100x5,0x6000

https://marketstal.pl/panel-ogrodzeniowy-2D-1630x2500mm-6-5-6-grafit

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium