Sprawdź nasz nowy system rabatowania! Dowiedz się więcej

Instalacja paneli fotowoltaicznych na blachodachówce. Co musisz wiedzieć?

Instalacja paneli fotowoltaicznych na blachodachówce. Co musisz wiedzieć?

Zacznijmy od podstaw, czyli wyboru miejsca na instalację panelu fotowoltaicznego na dachu. Wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie względem efektywności urządzenia i ilości generowanej energii. Jak odbywa się montaż paneli fotowoltaicznych na blachodachówce?

W którym miejscu powinny być zainstalowane panele fotowoltaiczne?

Specjaliści muszą określić precyzyjnie miejsce, w którym panel fotowoltaiczny ma się znajdować, analizując różne kryteria. Najbardziej podstawowe to zacienienie. Jeżeli wybrane miejsce na dachu może znajdować się w obrębie drzewa lub np. innego budynku, który osłoni element produkujący energię przed słońcem, to jego efektywność znacznie spadnie. Analitycy muszą mieć na uwadze zarówno stan aktualny, jak i potencjalną przyszłość (np. patrząc na plan zagospodarowania przestrzennego, możemy określić czy w przyszłości po stronie fotowoltaiki nie znajdzie się element zasłaniający). 

Druga kwestia to kąt nachylenia paneli i montaż ich pod słońce. Przede wszystkim (jeżeli to możliwe) powinien on być umocowany na południe – ze względu na największą efektywność w takiej sytuacji. Z kolei kąt nachylenia takiego sprzętu określa się na około 30-40 stopni (w zależności od miejsca instalacji). Daje to pobór energii nawet w granicach 95 procent. Montaż paneli fotowoltaicznych na blachodachówce w tym przypadku odbywa się tak samo jak na innych powierzchniach dachowych.

Jak mocowane są panele do dachu?

W przypadku blachodachówki montaż paneli polega na ich trwałym przykręceniu za pomocą specjalnych stelaży. Wysokiej klasy firma nie uszkodzi jej konstrukcji i nie spowoduje przeciekania. Na początku specjalne śruby dwugwintowe mocowane są na połaci, wraz z uchwytami (to tzw. mostki trapezowe). To na nich opiera się w praktyce cały panel. Konstrukcja tego typu jest trwała i wytrzyma nawet duże obciążenie spowodowane wiatrem czy śniegiem. 

Na panelach z kolei znajdują się specjalne szyny, które pozwalają na montaż. W mostki trapezowe (za pomocą wspomnianych szyn) wsuwa się panel i zaciska, a następnie przykręca. Tak przygotowana konstrukcja jest stabilna, bezpieczna, efektywna i nie psuje wyglądu dachu. 

Mostki trapezowe wykorzystywane są także w montażu paneli do blachy trapezowej. Tam panele mocowane są bezpośrednio do mostka. 

Jak dobrać mostki trapezowe i inne akcesoria, konieczne do montażu?

Wybierając określone panele fotowoltaiczne, z pewnością konieczny będzie dobór odpowiednich elementów do montażu. Podczas zakupu sprzedawca powinien zapytać o sposób instalacji urządzeń generujących prąd ze słońca, a także powierzchnię, na jakiej panele mają być montowane. To determinuje jakie mostki i profile do fotowoltaiki będą wykorzystywać specjaliści. 

Tutaj ważny jest rozstaw profili, uchwytów panelu oraz grubość blachy nośnej czy śrub. Akcesoria do montażu dobierane są także w zależności także od dachu i liczby paneli fotowoltaicznych. Pamiętajmy, że tylko bezpieczny montaż paneli fotowoltaicznych na blachodachówce daje poczucie swobody i komfort korzystania z generowanego prądu.

Chociaż pozornie instalacja samych paneli na dachu nie jest skomplikowana, to jednak musisz mieć na uwadze również doprowadzenie generatora do sieci elektrycznej, podłączenie bezpieczników, sprawdzenie funkcjonowania systemu i wdrożenie urządzeń, które np. zablokują zwrotną konwersję (tak, by energia nie wróciła do paneli po wydaniu jej na dom). W przypadku akumulatorowych instalacji konieczne jest także umocowanie akumulatorów i podłączenie instalacji pod domowy system energetyczny. Realizację inwestycji zostaw więc fachowcom, a samemu możesz dobrać panele i elementy montażowe do przygotowania fotowoltaiki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium