
Jak dobrać wkręty do drewna?
Długość i grubość wkrętów do drewna muszą być dostosowane do wymiarów elementów łączonych. Trzeba też wziąć pod uwagę rodzaj gwintu. Poznaj najważniejsze zasady panujące przy doborze wymiarów gwintu.
Dobór właściwych akcesoriów złącznych ma ogromne znaczenie przy tworzeniu każdego połączenia ciesielskiego. Akcesoria złączne muszą być dobrane z myślą o tworzeniu stabilnego połączenia. Jednocześnie nie mogą uszkodzić drewna. Jakie wymiary powinny mieć użyte przy montażu wkręty do drewna? Od czego zależy dobór średnicy i długość wkrętów?
Czym kierować się przy wyborze długości wkrętów do drewna?
Do łączenia ze sobą elementów drewnianych coraz powszechniej stosuje się wkręty do drewna. Gwintowane akcesoria montowane za pomocą wkrętaków i wkrętarek, wypierają z budownictwa tradycyjne gwoździe. Jeśli są właściwie dobrane, wkręty do drewna tworzą skuteczne połączenie desek, profili drewnianych i elementów stosowanych do tworzenia więźby dachowej.
Pierwszym parametrem, na jaki zwrócisz uwagę przy doborze tych akcesoriów, jest długość wkrętów do drewna. Masz tu dosyć dużą dowolność i możesz wybierać akcesoria najwygodniejsze w użyciu. Powinieneś jednak trzymać się dwóch podstawowych zasad:
-
wkręt nie może przebijać elementów - po przykręceniu lub złączeniu ze sobą dwóch elementów ostra końcówka wkręta nie może wychodzić na zewnątrz z drugiej strony materiału nośnego. Powinna utknąć w drewnie przynajmniej kilka milimetrów od tylnej krawędzi;
-
musi stabilnie zagłębić się w materiale - połączenie będzie stabilne w sytuacji, kiedy przynajmniej połowa długości trzpienia gwintowanego zagłębi się w materiale konstrukcyjnym. Ma to ogromne znaczenie przy mocowaniu dwóch elementów o dużej grubości.
Jakie grubości wkrętów są najlepsze do mocowania drewna?
Średnica trzpienia, czyli grubość wkrętów do drewna, rośnie proporcjonalnie do ich długości. Jednak nie jest to stała proporcja. Wkręty w ramach jednej długości mają kilka wymiarów średnicy. Przy wyborze odpowiednich akcesoriów, najważniejszym czynnikiem będzie rodzaj łączonych materiałów.
Jeśli montujesz podbitki, cienkie deski wykończeniowe lub łączniki do drewna, możesz wybrać wkręty o niewielkiej średnicy. Tu wystarczy grubość wkrętów do drewna na poziomie 4,5 mm. Jeśli łączysz elementy konstrukcyjne, belki drewniane lub części więźby dachowej, wybierz akcesoria o średnicy od 6,8 do 10 milimetrów. Przy takich grubościach akcesoriów złącznych przed osadzeniem wkręta wykonaj otwór cienkim wiertłem. Wybierz też wkręty pokryte warstwą woskowaną.
Rodzaj gwintu
We wkrętach do drewna stosuje się charakterystyczny rodzaj gwintu. Ma on duży skok, czyli odległość pomiędzy krawędziami sąsiadujących zwojów. Dzięki temu akcesorium łatwo zagłębia się w materiale i nie niszczy go. Nie warto stosować wkrętów z krótkim skokiem, które są przeznaczone do stali i twardszych materiałów. Jeśli chcesz z większą siłą i precyzją wykonywać otwory w drewnie, wybierz wkręty z końcówką frezującą.
Wkręty zamiast gwoździ ciesielskich
Na koniec wyjaśnijmy, dlaczego przy pracy z drewnem wkręty sprawdzają się lepiej niż gwoździe ciesielskie. Przede wszystkim wkręt ma lepszą zdolność do przenoszenia obciążeń. Jest to szczególnie ważne, jeśli będziesz montował kątowniki do drewna i inne akcesoria, które poddawane są siłom ciągnącym element na zewnątrz. W takich warunkach wkręt do drewna wytrzyma znacznie dłużej, nawet pomimo zmian w strukturze materiału.
Ostra końcówka i gwint we wkrętach w mniejszym stopniu niszczą strukturę drewna. Nie łamią włókien, jak to dzieje się przy okazji wbijania gwoździ. Przecinają je, dlatego uszkodzenia wewnętrzne są niewielkie. To także wpływa na większą trwałość połączenia.
Szukasz dobrej jakości akcesoriów potrzebnych do tworzenia konstrukcji drewnianych? Spory wybór wkrętów i kątowników czeka na Ciebie w ofercie sklepu MarketStal. Wybierz sprawdzone akcesoria pochodzące od znanych i pewnych producentów.
Polecane produkty:
https://marketstal.pl/Wkrety-do-plyt-karton-gips-OP-10kg-3-5x35-DREWNO