Sprawdź nasz nowy system rabatowania! Dowiedz się więcej

Jak ustawić panele ogrodzeniowe na nierównym terenie?

Jak ustawić panele ogrodzeniowe na nierównym terenie?

Działki pochyłe i o nierównej topografii sprawiają trudności, jeśli chodzi o prowadzenie wszystkich prac budowlanych. Także montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie jest problematyczny i sprawia znacznie więcej problemów, niż przy działkach równych. 

 

Panele ogrodzeniowe mają bardzo uniwersalne zastosowanie i można montować je także w terenie nierównym. Działki pochyłe, a także posesje o skomplikowanym kształcie podłoża wymagają jednak specjalnego podejścia do budowy. Jak przebiega montaż paneli ogrodzeniowych na takich posesjach i o jakich rzeczach musisz pamiętać przy pracy? 

 

Sposoby montażu paneli ogrodzeniowych na nierównym terenie

Choć ze strony niektórych wykonawców można usłyszeć, że nie da się zamontować ogrodzenia panelowego na nierównej działce, nie jest to prawdą. Z pewnością praca okazuje się łatwiejsza od budowy płotu z siatki, a trudność w dużej mierze zależy od poziomu nierówności terenu. W wielu przypadkach dopracowany montaż pomoże stworzyć bardzo oryginalne i atrakcyjne ogrodzenie. 

 

Przyjęło się stwierdzenie, że montaż paneli ogrodzeniowych na nierównej działce wymaga wcześniejszego wyrównania miejsca prowadzenia płotu. Z pewnością niwelacja podłoża w pewnym zakresie jest potrzebna, jednak nie może to być całkowite wyrównywanie gruntu do linii prostej. Wówczas działka będzie wyglądała nieładnie, szczególnie jeśli dysponujesz posesją pofałdowaną. Z reguły jednak przy działkach ze spadkiem skos powinien być możliwie najbliższy naturalnym nierównościom. 

 

Istnieją dwa najpopularniejsze sposoby na układanie ogrodzenia panelowego na skosie. Pierwszym z nich jest układanie równoległe do podłoża. Wykorzystuje się do tego panele, które mają spodnią część ściętą pod kątem, dzięki czemu krawędź ogrodzenia prowadzi równolegle do podłoża. Można też na własną rękę przyciąć poszczególne płyty ogrodzeniowe w dolnej części i dopasować je do linii krawężnika, chodnika lub drogi. Dzięki temu ogrodzenie będzie miało bardzo efektowny wygląd. Układanie paneli w konstrukcji równoległej zalecane jest przy działkach, których spadek jest nie większy, niż 25 %. 

 

Drugim popularnym sposobem na montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie jest stworzenie konstrukcji kaskadowej. Ta metoda tworzenia ogrodzenia cieszy się jeszcze większym zainteresowaniem, ponieważ nie ma tu potrzeby modyfikowania paneli i łatwiej można dopasować konstrukcję ogrodzenia do naturalnej rzeźby terenu. W tej metodzie słupki do ogrodzenia panelowego układane są stopniowo, a każdy kolejny mocuje się do słupka w nieco niższym punkcie od poprzedniego. W efekcie ogrodzenie przypomina schody, a jeszcze lepiej wygląda, jeśli zamontujesz je razem z podmurówką. 

 

Niezależnie od tego, który sposób na montaż ogrodzenia wybierzesz, musisz stosować się do jednej ważnej zasady. Mianowicie, wszystkie panele muszą być układane w poziomie niezależnie od ostatecznego uformowania podłoża. Jak wyznaczyć poziom ogrodzenia? Najlepszym narzędziem do tego będzie poziomnica i pomiar poziomu na każdym kolejnym przęśle w czasie jego mocowania. 

 

Jak ustawić słupki ogrodzeniowe na nierównym terenie?

Dotychczas omawialiśmy montaż paneli ogrodzeniowych na terenie o licznych nierównościach, jednak każdy panel jest mocowany na słupkach. To one stanowią konstrukcję nośną i są osadzane w gruncie przed rozpoczęciem montażu paneli. Słupki do ogrodzenia panelowego są wprowadzane do otworów wywierconych albo wykopanych w podłożu na linii ogrodzenia. Po ułożeniu słupków, całość zalewana jest mieszanką betonową, dzięki czemu konstrukcja pozostaje stabilna. 

 

W przypadku budowy ogrodzenia na nierównym terenie słupki musisz bezwzględnie umieścić w orientacji pionowej. Wszelkie odchyłki od pionu mogą powodować nie tylko trudności montażowe. Nawet utrzymując odchyłkę o kilkanaście stopni i dopasowując ją do nierówności terenowych, osłabisz nośność tej konstrukcji. Słupki montowane pod kątem są bardziej podatne na nierównomierne osiadanie, wykazują się mniejszą stabilnością i podczas obfitych ulew mogą się przewracać. Także wygląd takiego ogrodzenia pozostawia wiele do życzenia. 

 

Wszystkie słupki ogrodzeniowe musisz umieścić bardzo precyzyjnie w odpowiedniej odległości od siebie. Między poszczególnymi elementami powinno być utrzymane 2,5 metra na każdy panel, a także kilka centymetrów na elementy złączne. Jedynie przy ostatnich dwóch panelach, które i tak będą przycinane, odległość będzie nieco mniejsza, jednak nie mniejsza, niż 1,3 metra. 

 

Nie zapomnij też o charakterystycznym sposobie montażu ogrodzenia panelowego na skosie. Każdy kolejny panel nie jest układany równolegle do podłoża, a prostopadle do słupków. W związku z tym będzie zamocowany na nieco innej wysokości na słupku początkowym, niż końcowym. Różnica na długości 2,5 metra może wynieść nawet 20 centymetrów, co musisz uwzględnić przy doborze elementów konstrukcyjnych. Słupki do ogrodzenia panelowego układanego na nierównym podłożu powinny być znacznie dłuższe niż przy płotach montowanych na gładkiej powierzchni. Dla poprawy stabilności warto też osadzić je nieco głębiej w podłożu. 



Ogrodzenie panelowe na skosie można zamontować bez większego problemu, jednak same prace wymagają sporej precyzji i koncentracji. Wszelkie niedociągnięcia mogą okazać się kosztowne i uciążliwe przy naprawie. Dlatego dobrym pomysłem może być skorzystanie z usług specjalistycznej firmy monterskiej, a z pewnością z dobrej jakości akcesoriów, jakie oferuje nasza hurtownia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium