Sprawdź nasz nowy system rabatowania! Dowiedz się więcej

Jak wybrać wysokość ogrodzenia?

Jak wybrać wysokość ogrodzenia?

Panele ogrodzeniowe czy innego rodzaju grodzenie działki występują w wielu wariantach wysokościowych. Niekiedy możesz spotkać bardzo niskie egzemplarze, służące np. do wytyczenia niewielkiej działki rekreacyjnej czy ogródka przyklatkowego. Z kolei bardzo wysokie elementy częściej grodzą działki przemysłowe, zabezpieczając mienie przed kradzieżą.

Co mówią przepisy? 

Jaka jest maksymalna wysokość ogrodzenia, determinowana przez przepisy? Znowelizowane w 2015 roku Prawo budowlane jest pod tym względem precyzyjne. Jeżeli chcesz postawić płyty ogrodzeniowe czy panele bez pozwolenia, ich maksymalna wysokość (licząc od poziomu gruntu) nie może być wyższa niż 2 metry i 20 centymetrów. Czy to oznacza, że nie możesz postawić wyższego płotu?

Jest to oczywiście możliwe, jednak wymaga spełnienia kryteriów pozwolenia. Ogrodzenie musi wpasować się w okoliczny krajobraz, nie może zaburzać funkcjonowania innych obiektów czy utrudnić okolicznym mieszkańcom korzystanie z miejsca zamieszkania. Nie dostaniesz też pozwolenia, jeżeli potencjalnie montowane przez Ciebie ogrodzenie będzie zasłaniać innym dostęp do promieni słonecznych. Zwróć na to uwagę już na etapie planowania inwestycji.

W praktyce ogrodzenia powyżej 2,20 metra spotykane są wyłącznie na działkach przemysłowych. Prywatni użytkownicy raczej instalują niższe egzemplarze, aby ograniczyć koszt eksploatacji ogrodzenia i kwotę, jaką trzeba poświęcić na sam jego montaż. 

Jaka wysokość ogrodzenia będzie idealna na prywatną działkę?

W przypadku działek prywatnych, wielkość ogrodzenia powinna być związana z jej wielkością. Jaka wysokość ogrodzenia jest najlepsza dla mniejszych działek (gdzie dom znajduje się dość blisko granicy)? Eksperci podają, że najlepiej sprawdzi się tu płot wysoki na około 150-160 centymetrów. W ten sposób nie ograniczysz sobie dostępu słońca, zwiększysz działkę wizualnie i przy okazji zabezpieczysz ją skutecznie przed dziką zwierzyną czy osobami trzecimi. 

Z kolei inaczej sprawy mają się przy większych gruntach. Tutaj wskazane jest instalowanie ogrodzenia wyższego niż 160 centymetrów (do maksymalnej wysokości 180 centymetrów). W ten sposób płot nie zginie w grodzonym obszarze i sprawi, że działka będzie bardziej przytulna. Pamiętaj, żeby w jednym i drugim przypadku odpowiednio dobrać rozstawienie słupków ogrodzeniowych. Dla niższego ogrodzenia powinieneś słupki stawiać rzadziej, z kolei wyższy wariant to bardziej rozbudowane słupki. 

Jeżeli z kolei sąsiadujesz z obiektami, które mogą być dla Ciebie bardzo uciążliwe, generują hałas i wpływają na obniżenie komfortu zamieszkania (np. degradując okoliczny krajobraz) to postaraj się o zainstalowanie możliwie wysokiego (ustawowe 2 metry i 20 centymetrów), pełnego ogrodzenia np. z paneli murowanych. W ten sposób skutecznie osłonisz się przed niepożądanymi skutkami sąsiedztwa. 

Oczywiście, nie każda działka jest płaska. Możesz postawić więc ogrodzenie kaskadowo, gdzie każda jego część będzie na innej wysokości, albo równo – zwiększając elementy we fragmentach spadów i zmniejszając przy wzniesieniach. Pojawia się jednak zasadnicze pytanie - w takim razie jak zmierzyć wysokość ogrodzenia jeżeli np. działka nie jest regularna? W tym przypadku dostosuj płot tak, aby w maksymalnym miejscu nie przekraczał on 2,20 metrów od poziomu gruntu (do spełnienia przepisów). Jeżeli okaże się, że znacznie ogranicza to wysokość paneli w innych miejscach (przy większych wzniesieniach) powinieneś pomyśleć o zainstalowaniu kaskadowego, nierównego ogrodzenia, które pozwoli Ci na odpowiednie odgrodzenie się od osób trzecich.

Maksymalna wysokość ogrodzenia na działce firmowej – co warto wiedzieć?

W takim razie jaka wysokość ogrodzenia jest najlepsza w przypadku działek przemysłowych? To zależy od działalności, którą prowadzisz. W przypadku usług czy handlu, na teren prowadzonej firmy często będą przyjeżdżać osoby postronne. Zbyt duży płot może odstraszyć ich od skorzystania z Twoich usług. W takim przypadku powinieneś zamontować standardowe ogrodzenie, zgodne z wytycznymi znanymi z prywatnych terenów.

Z kolei w przypadku prowadzenia działalności produkcyjnej lub potencjalnie niebezpiecznej, powinieneś zamontować wyższe panele. Jaka wysokość ogrodzenia jest optymalna w takim przypadku? Jeżeli nie chcesz starać się o pozwolenie, to warto zamontować możliwie najwyższy wariant na 2,20 metrów. W przypadku, gdy potrzebujesz zaawansowanej ochrony np. przed złodziejami lub osobami postronnymi, warto pokusić się o większe ogrodzenie i uzyskanie odpowiedniej zgody.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze wysokości ogrodzenia?

Pamiętaj, żeby wybrać wysokość ogrodzenia zgodną z Twoim budżetem. Niekiedy warto poświęcić parę centymetrów paneli, stawiając na elementy lepiej wykonane, z trwalszych materiałów. Stawiając ogrodzenie zwróć też uwagę na swoje preferencje i upodobania. Jeżeli podoba Ci się niższy płot, to wybierz taki wariant. Musisz czuć się dobrze na swojej działce, a wysokość ogrodzenia bardzo wpływa na komfort i odczucia. Zwróć na to szczególną uwagę! 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium