Sprawdź nasz nowy system rabatowania! Dowiedz się więcej

Jakie dotacje na fotowoltaikę w 2022?

Jakie dotacje na fotowoltaikę w 2022?

Dopłaty do fotowoltaiki - dlaczego są ważne?

Inwestycja w panele fotowoltaiczne przynosi korzyści na wielu płaszczyznach. Dla prywatnych inwestorów jest to sposób na ograniczenie wydatków związanych z rachunkami za prąd czy nawet gaz. Firmy mogą ograniczyć koszty procesów produkcyjnych i realizować politykę CSR. Z kolei środowisko naturalne zyskuje na ograniczeniu degradacji spowodowanej wydobyciem paliw kopalnych, a także ograniczeniem emisji dwutlenku węgla wynikającym ze spalania tych paliw. 

Jedną z wad fotowoltaiki jest ciągle spory koszt ekranów słonecznych, a także montażu tych konstrukcji. Za niewielką sieć o mocy 4 kW, która zaspokaja zapotrzebowanie na prąd dla czteroosobowej rodziny, trzeba zapłacić około 25 tysięcy złotych. Dotacje na panele fotowoltaiczne i inne odnawialne źródła energii pozwalają ograniczyć koszty montażu. Dodatkowo w skali kraju dochodzi do ograniczenia zanieczyszczeń powietrza i zmniejsza się zapotrzebowanie na węgiel. 

 

Skąd pozyskać dopłaty na panele słoneczne dla prywatnych inwestorów?

Prywatni właściciele domów jednorodzinnych to największa grupa konsumentów, która w ostatnich latach zwróciła się w stronę fotowoltaiki. Nikogo już nie dziwią ekrany słoneczne na dachach lub przed domami, ponieważ w ciągu niespełna 4 lat powstało prawie milion prywatnych elektrowni słonecznych. Wpływ na taką popularności miały przede wszystkim dopłaty do fotowoltaiki i ulgi związane z montażem sieci. 

W 2022 roku z pewnością będzie działał program "Mój Prąd", czyli największy fundusz dedykowany prywatnym inwestorom. Dopłaty przyznawane są przede wszystkim na montaż instalacji i można zyskać do 3 tysięcy złotych. Ponadto w obecnej czwartej już edycji w 2022 roku planuje się dopłaty do banków energii, które pozwolą gromadzić prąd w akumulatorach i ograniczyć przesyłanie go do sieci operatora energetycznego. Wartość tej dopłaty nie jest jeszcze znana. 

Drugim źródłem, z którego mogą czerpać prywatni inwestorzy, jest program "Czyste Powietrze". Ten skierowany jest do osób modernizujących swoje budynki, ocieplających je lub wymieniających stare źródła ciepła na bardziej ekonomiczne. Dopłaty w poprzednich latach wynosiły nawet do 37 tysięcy złotych, a w nowej edycji mają osiągnąć jeszcze wyższy poziom. Dla rodzin najbiedniejszych, żyjących w ubóstwie energetycznym przygotowano program "Stop Smog", prowadzony we współpracy z gminami. 

Kolejne korzyści dla prywatnych osób wynikają z ulgi termomodernizacyjnej. Tutaj również pod uwagę brane jest ograniczenie zapotrzebowania obiektów na energię i inwestycja w OZE. Ulga ma formę zwrotu z podatku, którą uwzględnia się przy rocznym zeznaniu, a odliczyć można do 53 tysięcy złotych na właściciela. Na osiągniecie maksymalnej kwoty zwrotu z podatku masz 15 lat. 

 

Panele słoneczne dla rolników - dopłaty i ulgi

Rolnicy są kolejną grupą, dla której przygotowano cały pakiet ulg związanych z inwestycjami w OZE. Przede wszystkim w 2022 roku działa nadal program "Agroenergia", w ramach którego rolnicy mogą odzyskać od 13 % do nawet 20 % kosztów związanych z budową instalacji. Dopłaty ograniczone są jednak do 15 tysięcy złotych w przypadku mniejszych sieci i 25 tysięcy przy instalacjach do 50 kW. Obejmują także inne źródła OZE typowe dla rolnictwa, czyli biogazownie lub hydroenergetykę. Ponadto rolnicy mogą korzystać z ulgi związanej z podatkiem rolniczym. Tutaj w ramach zwrotu można odzyskać aż 25 % kosztów budowy sieci fotowoltaicznej, a na pełne odliczenie całej wartości rolnik będzie miał 15 lat.  

 

Fotowoltaika w firmie - udogodnienia dla przedsiębiorców 

Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiły, że w wielu firmach wzrosły znacząco koszty produkcji i prowadzenia działalności. Darmowa energia z fotowoltaiki może być jedynym sposobem nie tylko na ograniczenie kosztów, ale także utrzymanie oferty na konkurencyjnym poziomie. W przypadku przedsiębiorstw nie wystarczą mikroinstalacje, dlatego budowane są małe i średnie sieci, a nawet farmy słoneczne. W tym przypadku koszt instalacji często przekracza kilkaset tysięcy złotych, co stanowi wyzwanie dla większości firm. 

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu przedsiębiorców, przygotowano program "Energia Plus". Tu firmy nie tylko mogą liczyć na dopłaty w wysokości nawet połowy poniesionych kosztów. Przewidziane są także niskooprocentowane pożyczki na 15 lat, a część ich wartości może zostać umorzona. Maksymalny pułap pożyczek ustalono na poziomie 300 milionów złotych, co będzie sporym wsparciem nawet dla największych graczy. 

Instalacje fotowoltaiczne są kosztowne, jednak z biegiem lat budowa sieci zwróci się i przyniesie zysk. Można ograniczyć koszty, sięgając po dotacje i wybierając dobrej jakości produkty do montażu paneli słonecznych, takie jak oferuje firma MarketStal. Dzięki nim instalacja utrzyma się w dobrym stanie technicznym przez wiele lat i będzie w stanie przynieść jeszcze większe dochody. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium