Sprawdź nasz nowy system rabatowania! Dowiedz się więcej

Kiedy warto stosować profile aluminiowe i jakie mają właściwości?

Kiedy warto stosować profile aluminiowe i jakie mają właściwości?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów profili aluminiowych i mało zorientowana osoba może mieć trudności w wyborze odpowiednich elementów. Postaramy się wyjaśnić najważniejsze kwestie w tym zakresie.

Czym są profile aluminiowe?

Profile aluminiowe to konstrukcyjne elementy o określonym przekroju i nośności, a także długości, które wykonane są w całości z litego aluminium. W zależności od zastosowania ich kształt i wymiary mogą być różne. Wszystkie wyróżnia jednak jedna płaska część, która pełni rolę ścianki nośnej. 

Warto tu podkreślić, że profile aluminiowe to jedne z najczęściej stosowanych elementów konstrukcyjnych. Wykorzystywana jest głównie ich wszechstronność, szeroki wybór różnych rodzajów oraz nieskomplikowana budowa, a dzięki temu ułatwione modyfikacje. 

Jakie profile aluminiowe możesz znaleźć?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów profili aluminiowych. Jakie typy i rodzaje profili możemy wymienić?

    • Ceowniki – kształt tego elementu przypomina literę C. Zbudowany jest z trzech ścianek. 
    • Teowniki – to profil, którego kształt przypomina literę T. Nie ma dwóch ścian równoległych, a dwa elementy konstrukcyjne leżą do siebie prostopadle, ale jeden z nich zamontowany jest na środku. 
    • Profile zamknięte – przykładem takiego elementu jest profil aluminiowy 100x100. To zamknięta konstrukcja, bez wypełnionej przestrzeni w środku. 
    • Zetowniki – ich kształt przypomina trochę literę Z. Ma dwa krótkie, płaskie elementy konstrukcyjne oraz jeden dłuższy, poprzeczny.  

 

  • Kątowniki – składa się z dwóch ścian, które przylegają do siebie prostopadle pod kątem 90 stopni na krańcach danej powierzchni.

 

  • Płaskowniki – płaskie elementy składające się z jednej części.

Istnieją jeszcze profile wypełnione, które mają kształt litery X. Do takich zaliczymy na przykład profil aluminiowy 40x40 oraz profil aluminiowy 20x20. Wybierając profil, powinieneś przemyśleć, jaka jest zasada ich działania i do czego będą Ci potrzebne. Każdy element ma inną nośność i jest wykorzystywany w innym celu. 

Jakie są możliwości profili aluminiowych?

Profile aluminiowe dają szerokie możliwości i spełniają szereg różnych funkcji. Do tych najbardziej cenionych przez osoby zajmujące się budową czy wykończeniami możemy zaliczyć między innymi precyzyjne łączenie elementów konstrukcyjnych (np. blach czy płyt kartonowo-gipsowych), ustawienie konstrukcji danych elementów (np. przy wykończeniach sufitów podwieszanych).

Profile te cechują się z jednej strony ogromną wytrzymałością (są w stanie utrzymać duży ciężar), ale też plastycznością. Oczywiście, im grubsza jest warstwa aluminium tym trudniej jest wyginać czy ciąć te elementy, jednak np. dostosowanie ceowników do danej konstrukcji umożliwi stawianie ścian działowych oraz stelaży do różnych elementów użytkowych w danym pomieszczeniu.

Pamiętaj, że określone profile możesz dociąć. Dzięki temu nawet dłuższy kawałek dostosujesz dokładnie do swoich potrzeb, bez potrzeby wymiany części. Warto mieć to na uwadze przy planowaniu zakupów. Niekiedy z jednego ceownika jesteś w stanie zrobić nawet trzy kawałki, których będzie potrzebował. Uważaj jednak na to, aby nie pogiąć płytki konstrukcyjnej. To ona stanowi podstawę części, daje jej nośność oraz kształt i jej uszkodzenie sprawia, że profil nie nadaje się do użycia.

Gdzie wykorzystasz profil aluminiowy?

Wykorzystanie profili aluminiowych jest bardzo szerokie. W budownictwie, motoryzacji, mechanice czy podczas remontów. Profil aluminiowy 100x100 może np. stanowić stelaż do plandeki przyczepy samochodowej, a ceowniki są głównym elementem konstrukcyjnym sufitów podwieszanych. Dzięki kątownikom jesteś w stanie np. dobrze wyprofilować elementy ściany czy przygotować konstrukcję do stworzenia schodów. Profile aluminiowe mogą być też częścią konstrukcji barierki, elewacji, nośnikami regałów magazynowych i wiele, wiele więcej.

Gdzie znajdziesz profile dostosowane do Twoich oczekiwań? Szeroki wybór tego typu elementów aluminiowych powinna oferować hurtownia profili aluminiowych. W tego typu miejscu znajdziesz różne typy elementów, o wielu wymiarach i grubości blachy. Dzięki temu wszystkie części zakupisz w jednym miejscu i nie będziesz musiał szukać ich po różnych sklepach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium