
Ogrodzenia domu jednorodzinnego mają za zadanie wyznaczyć strefę ogrodu, zabezpieczyć przed wejściem niepowołanych osób, a także ich wzrokiem. Dobrze będzie, jeśli również ich montaż nie sprawi wiele kłopotu, a cena okaże się przystępna. Co na ogrodzenie wokół domu?
Budowa płotu to jedna z prac wykończeniowych, które wykonuje się z reguły już po zakończeniu budowy domu. Jedną z kwestii, która wymaga szczególnego przemyślenia, jest dobór materiału na ogrodzenie. Pod uwagę musisz wziąć nie tylko swoje upodobania, ale także dostępny budżet, trudność montażu i estetykę. Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje ogrodzeń wraz z naszymi propozycjami na skuteczny płot.
Najpopularniejsze rodzaje ogrodzeń
Ogrodzenia domu jednorodzinnego należą do konstrukcji wykończeniowych, które muszą łączyć w sobie kilka cech. Przede wszystkim są to przegrody, które wyznaczają konkretną przestrzeń. Ograniczają możliwość wstępu niepowołanych osób, wjazdu samochodów na Twój teren, a także minimalizują ryzyko włamania. Ich zadaniem jest też ograniczenie widoczności na ogród, dzięki czemu przed własnym domem będziesz miał poczucie komfortu i intymności. Ogrodzenia domu powinny też poprawić estetykę całego budynku, a przynajmniej jej nie niszczyć. Dobrze będzie, jeśli okażą się dosyć tanie, a także łatwe w montażu i ewentualnej naprawie.
Jakie ogrodzenie spełnia te wszystkie funkcje? Chyba jeszcze takiego nie stworzono, dlatego musisz zdecydować się na pewne kompromisy. Okaże się to łatwiejsze, jeśli poznasz cechy najczęściej montowanych płotów. Do najczęściej wybieranych materiałów na ogrodzenie można zaliczyć następujące konstrukcje:
- ogrodzenia drewniane – wykonywane na różne sposoby, najczęściej w postaci przęseł drewnianych zamocowanych pomiędzy słupami i nad podmurówką. Są to ogrodzenia estetyczne i dosyć trwałe, jednak wymagają regularnej pielęgnacji;
- siatka ogrodzeniowa – jest to najtańszy płot i jednocześnie bardzo łatwy w montażu. Na wcześniej zamocowanych w gruncie słupach rozciąga się siatkę i wzmacnia jej stabilność za pomocą drutów prowadzonych w górnej części. Konstrukcja nie jest jednak trwała i trudno uznać ją za estetyczną, dlatego traktowana najczęściej jako ogrodzenie tymczasowe;
- panele z prętów stalowych – kolejny rodzaj ogrodzeń, które montuje się na słupkach nośnych. Wypełnienie stanowią panele z prętów stalowych, zabezpieczonych przed korozją;
- panele z płyt aluminiowych lub nierdzewnych – podobna konstrukcja ogrodzenia systemowego, gdzie przęsła są wykonane z profili lub blach metalowych. Płyty zasłaniają sporą przestrzeń i ograniczają możliwość zaglądania do wewnątrz;
- panele z płyt betonowych – ogrodzenie kojarzone ze starymi zakładami przemysłowymi, obecnie wraca do łask. Składa się z wąskich płyt ogrodzeniowych montowanych jedna nad drugą w specjalnych szynach. Oferowane jest w wielu wzorach;
- ogrodzenia betonowe pokryte kamieniem naturalnym – masywny rodzaj płotu, którego szerokość to minimum 30 cm. Jest murowane na fundamentach, zbrojone i wykańczane z zewnątrz kamieniem naturalnym, lub innym materiałem dekoracyjnym. Stanowi bardzo dobre zabezpieczenie przed niepowołanymi gośćmi, jednak jest bardzo drogie;
- ogrodzenia gabionowe – rodzaj koszy wykonanych z prętów stalowych, które wypełnia się kamieniem ozdobnym, szkłem kolorowym i innymi materiałami. Można wykończyć je dowolnie, jednak często konieczne jest wykonanie słupów nośnych i fundamentów.
Co na ogrodzenie domu jednorodzinnego? Propozycje
Nadal nie wiesz, jakie ogrodzenie najlepiej sprawdzi się wokół Twojego domu? Przyjęła się opinia, że do ogrodzenia domu warto zastosować materiały znacznie poprawiające jego estetykę i jednocześnie bardzo trwałe. Sugeruje to, że prywatną posesję lepiej ogrodzić betonowym płotem udekorowanym kamieniem naturalnym i gabionami. Są to jednak najdroższe rodzaje ogrodzeń, a wcale nie oznacza to, że skuteczne we wszystkich wymienionych aspektach.
Obecnie można zauważyć trend, w którym wokół domów powszechnie pojawiają się ogrodzenia systemowe. Są to przede wszystkim panele wykonywane z płyt aluminiowych i nierdzewnych. Coraz częściej widoczne są także panele z prętów stalowych, a nawet betonowych płyt. Jest to najtańszy płot, a jednocześnie szybki w montażu, oferowany w różnych wysokościach i wzorach, a także zapewniający podstawową ochronę przed wtargnięciem na posesję.
Kiedy postawić na panele ogrodzeniowe?
Odpowiedź na pytanie, co na ogrodzenie wybrać, nie jest łatwe. My proponujemy rozwiązanie, które zdaje się mieć najwięcej cech ogrodzenia domu jednorodzinnego, czyli panele. Są stosunkowo tanie, szybkie w montażu i łatwo dostępne. Zarówno panele, słupki, jak i akcesoria ogrodzeniowe przeznaczone do montażu można kupić od jednego producenta, dlatego cały płot utrzyma jednolitą estetykę.
Co na ogrodzenie najlepiej zastosować? Możesz wybrać płyty betonowe lub panele ogrodzeniowe wykonane z profili stalowych. Nie bój się też stosować paneli z prętów stalowych, które uznawane są za najtańszy płot systemowy. Choć kojarzą się z obiektami przemysłowymi i publicznymi, świetnie spisują się także wokół domu. Wszystkie panele oferowane są w wielu wzorach i wariantach kolorystycznych, co ułatwi Ci dopasowanie ich do rozwiązań architektonicznych wokół domu.
Pozostaje jeszcze kwestia zachowania poczucia prywatności na posesji. Przeciwnicy paneli z prętów stalowych często podkreślają, że ten materiał na ogrodzenie nie zapewnia prywatności wewnątrz ogrodu. Duże odległości pomiędzy prętami sprawiają, że niepowołane osoby z łatwością mogą zajrzeć do środka. Rozwiązaniem tego problemu może być zasadzenie wzdłuż płotu roślin ozdobnych i żywopłotu. Na wielu płotach stosowane są także maty osłonowe.
Czy panelowe ogrodzenie domu jednorodzinnego jest najlepszym rozwiązaniem? Nie można tego jednoznacznie stwierdzić, ponieważ to zależy od wielu indywidualnych czynników występujących w Twoje sytuacji. Niemniej faktem jest, że te konstrukcje wybierane są przez największą ilość inwestorów.
Polecane produkty:
https://marketstal.pl/pl/p/Panel-ogrodzeniowy-2D-1230x2500mm-656-grafit-/1857
https://marketstal.pl/Slupek-ogrodzeniowy-grafitowy-60x40-mm-H2200
https://marketstal.pl/Furtka-panelowa-1500x1000-Panel-czarny-fi-4mm
https://marketstal.pl/Plyta-betonowa-wzor-kamien-wys-25-cm
https://marketstal.pl/Mocowanie-plyty-betonowej-szary-RAL9006-wys-30cm