Sprawdź nasz nowy system rabatowania! Dowiedz się więcej

Chiny i długo, długo nic. Najwięksi producenci stali na świecie

Chiny i długo, długo nic. Najwięksi producenci stali na świecie

Chiny i długo, długo nic. Najwięksi producenci stali na świecie

Najwięksi producenci stali na świecie i w Europie. Czy ktoś może zagrozić Chinom i jaki to ma wpływ na sytuację na rynkach światowych?

Produkcja stali w Chinach stanowi większość światowego wyrobu tego materiału. Wśród liderów próżno szukać konkurentów, którzy mogą przybliżyć się do wyniku Państwa Środka. Jak prezentuje się produkcja w poszczególnych państwach unii europejskiej i kontynentach?

Jak wygląda produkcja stali na całym świecie? Sprawdź ten artykuł!

Globalny rynek stali w ostatnich kilku latach wyraźnie się zmienił. Wpływ na to miała pandemia koronawirusa oraz wojna w Ukrainie. Pomimo wzrostu cen, światowa produkcja nie obniżyła się znacząco. Kto należy do liderów wśród producentów stali i dlaczego niektóre kraje zmniejszają produkcję?

Chiny produkują niemalże 10 razy więcej stali niż Stany Zjednoczone!

Chiny jako lider światowej produkcji stali

W 2021 roku na świecie wytworzono około 1950 mln ton stali. Globalna produkcja stali została jednak zdominowana przez jednego gracza - Chiny. W tym kraju wyprodukowano ponad 1000 mln ton stali. To więcej niż we wszystkich pozostałych miejscach na świecie razem wziętych. Co istotne, produkcja w Państwie Środka zauważyć można nieustanny wzrost produkcji, zwiększający się około 5 % każdego roku.

Mimo globalnego spowolnienia, chińska produkcja stali wzrosła.

Dynamiczny rozwój przemysłu hutniczego i wytapiania stali w Chinach widoczny jest na przestrzeni ostatnich 30 lat. W latach 90 XX wieku przemysł stalowy tego azjatyckiego państwa dopiero nabierał obrotów, plasując się na czwartym miejscu względem wielkości produkcji na świecie. Obecnie jest pierwszym co do wielkości producentem stali, nieustannie powiększając przewagę nad pozostałymi krajami.

Chińska produkcja stali i jej wpływ na światową gospodarkę

Chińska stal króluje w światowej branży stalowej. Mimo to, wyprodukowane w ogromnych ilościach profile stalowe i blachy w większości przypadków wykorzystywane są na własne potrzeby. Chiny mocno inwestują w budownictwo, a także przemysł motoryzacyjny. Niski koszt wytworzenia stali przy poprawie jej jakości sprawiły, że spora część produkcji jest eksportowana.

Chińska stal a neutralność klimatyczna.

Dynamikę wzrostu produkcji chińskiej stali może zatrzymać rząd tego kraju. Cały przemysł hutniczy jest kontrolowany przez państwo i to władza ma wpływ na rozwój sektora. Jednak ostatnio bardzo ważnym czynnikiem jest chęć uniezależnienia gospodarki od węgla.

Trzeba pamiętać, że tradycyjna produkcja stali - a taka jest stosowana w Państwie Środka - pochłania ogromne ilości węgla i prowadzi do wysokiej emisji gazów cieplarnianych. Zmiana priorytetów może wpłynąć na celowe obniżenie produkcji stali surowej.

Produkcja stali na świecie i w Europie

Europa jest drugim kontynentem pod względem produkcji stali, oczywiście po Azji. Jednak w czołówce światowych producentów znajdują się tylko Niemcy. Ich produkcja sięgneła ponad 40 mln ton wyprodukowanych w 2021 roku. W tym zestawieniu polskie huty i ich produkcja zajmują miejsce na początku trzeciej dziesiątki z wynikiem 8,5 mln ton. Belki, pręty, kątowniki i kraty pomostowe są produkowane głównie na potrzeby własnego przemysłu i budownictwa.

Kto produkuje najwięcej ton stali w Europie?

Dużymi światowymi graczami, notującymi miejsca w pierwszej piątce największych producentów stali na świecie są Indie, USA i Japonia. Zestawienie uzupełnia Rosja, jednak wyniki osiągane przez tę gospodarkę można określić obecnie jedynie szacunkowo.

Sposób produkcji stali ma znaczenie

Warto zaznaczyć, że technika produkcji profili na ogrodzenia i innych elementów stalowych w USA, Japonii czy innych wysoko rozwiniętych krajach (np. Korei południowej) zaliczana jest do najbardziej nowoczesnych. Zakłady korzystają głównie z materiałów pochodzących z recyklingu, oszczędzając zasoby naturalne. Dla porównania - podczas produkcji 1 tony stali chińskiej powstaje czterokrotnie więcej gazów cieplarnianych niż przy produkcji w nowoczesnych technologiach amerykańskich.

Globalny rynek stali 2023 roku

Ceny materiałów budowlanych w 2023 roku, w tym także stali, z pewnością będą wyższe, niż w latach poprzednich. Wpływ na ten trend ma wiele czynników. Najważniejszym z naszego punktu widzenia, jest wojna w Ukrainie. Hutnictwo ukraińskie nie jest w stanie zbliżyć się do znakomitych wyników w stosunku do stanu sprzed wojny, które plasowały ten kraj w pierwszej 10 rankingu.

W minionym roku ceny materiałów budowlanych osiągnęły rekordowe ceny.

Z kolei sankcje nakładane na Rosję ograniczają dostęp do materiałów pochodzących od tego producenta. Dodatkowo dochodzi problem wysokiej inflacji, ograniczeń środowiskowych i dużego zapotrzebowania w innych krajach i rynkach choćby z uwagi na odbudowę ukraińskich miast.

Produkcja stali na świecie

Ceny na globalnym rynku stali nie muszą przekładać się na znacznie wyższe koszty dla indywidualnych odbiorców. Wystarczy skorzystać z oferty sprawdzonych dostawców i hurtowni, takich jak MarketStal. Stały dostęp do producentów i preferencyjne warunki zakupu sprawiają, że na Twojej budowie nie zabraknie tego materiału.

Polecane produkty:

https://marketstal.pl/pl/p/Profil-stalowy-zamkniety-100x100x2%2C0x6000-surowy/2188

https://marketstal.pl/Rura-stalowa-ocynkowana-42-4x2-0x3mb-szew-napylany

https://marketstal.pl/Brama-dwuskrzydlowa-1500x4000-panel-fi-5mm

https://marketstal.pl/KRATA-Pomostowa-WEMA-OCYNK-34X38-25X2-L200-B1000

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium