Sprawdź nasz nowy system rabatowania! Dowiedz się więcej

Metalowy regał na książki własnej roboty - jak go zrobić?

Metalowy regał na książki własnej roboty - jak go zrobić?

Meble i regały DiY stają się coraz modniejszymi dekoracjami w pomieszczeniach. Samodzielnie przygotowane meble są w stanie najlepiej wypełnić nietypowe przestrzenie. Przedstawiamy kilka porad potrzebnych do samodzielnego przygotowania regału. 

 

Właściwie dobrane meble łączą w sobie funkcjonalność z ciekawą stylistyką. Choć najczęściej meble w mieszkaniu są wykonywane z drewna i płyt drewnopochodnych, nie powinno to być regułą. Ciekawym przełamaniem tego trendu jest regał metalowy do salonu, pasujący głównie do pomieszczeń w stylu loftowym. Jak wykonać taką konstrukcję i jakie produkty musisz przygotować?

 

Własny regał od podstaw

Szukanie mebli do wyposażenia wyremontowanego mieszkania jest jednym z najprzyjemniejszych etapów urządzania własnego M. Jednak w ogromie dostępnych produktów możesz nie znaleźć mebla, którego potrzebujesz. Problem może stanowić nie tylko Twój gust i koncepcja urządzenia pomieszczenia, ale również powierzchnia pomieszczenia, czy cena samego produktu. Nie zawsze standardowe meble sprawdzą się w obiektach o nietypowych wymiarach i formach. W takim wypadku weź pod uwagę możliwość samodzielnego przygotowania odpowiedniego mebla. 

 

Regał na książki własnej roboty to konstrukcja, która nie jest trudna do wykonania nawet dla początkującego majsterkowicza. Jeśli zadbasz o precyzję, dobór odpowiednich materiałów i projekt, stworzysz stabilną i długowieczną konstrukcję. Samodzielnie przygotowane meble nie tylko wypełnią nietypową przestrzeń, ale także przyniosą sporo satysfakcji. To też najlepsze rozwiązanie, jeśli szukasz oryginalnych dekoracji. 

 

Pierwszy krok – projekt

Jak zrobić regał na książki? Nie zaczynaj bez przygotowania dobrego projektu. Na jego podstawie nie tylko określisz parametry wytrzymałościowe gotowego elementu, ale także przygotujesz listę zakupów, a kształt mebla nabierze konkretnego wyglądu. Do przygotowania projektu będą Ci potrzebne dokładne wymiary przestrzeni, w której chcesz umieścić mebel. Jeśli metalowy regał na książki ma wypełnić nieregularną przestrzeń, dokładnie ją zwymiaruj. 

 

Kolejny krok to dobór materiałów. W naszym przypadku założeniem jest metalowy regał na książki, czyli konstrukcja nośna będzie właśnie z tego materiału. Najlepsze do takiej konstrukcji będą kątowniki ocynkowane, które możesz wykorzystać do stworzenia pionowych nóg, a także poprzecznych wsporników dla półek. Wymiary przekroju takiego kątownika powinieneś dobierać w zależności od szerokości mebla. Jeśli rozstaw pomiędzy pionowymi podporami jest duży, cienkie profile będą się uginały. Dlatego korzystniejsze będzie przygotowanie dwóch niezależnych regałów na książki DiY. 

 

Kolejna decyzja będzie dotyczyła techniki montażu elementów. Najlepszym sposobem na łączenie metalowych elementów jest spawanie. Jednak nie w każdym domu jest spawarka, a zakup takiego urządzenia na potrzeby jednej konstrukcji nie jest rozsądny. Jak zrobić regał bez spawarki? Poskręcaj profile ze sobą, wykorzystując do tego metalowe elementy złączne. Zaplanuj otwory w profilach, miejsce ich połączenia i wyposaż się w odpowiednie wiertło do metalu. 

 

Pozostaje Ci jeszcze dobór materiału na półki. Nie musisz popadać w schematy i korzystać z desek lub płyt drewnopochodnych. Jak zrobić regał na książki o oryginalnym loftowym wyglądzie? Problem mogą rozwiązać profile ocynkowane o przekroju prostokątnym. Są trwałe, poprawią sztywność, a dodatkowo nadadzą niepowtarzalnego stylu. Z pewnością stworzysz jedyny i niepowtarzalny regał metalowy loft na książki. 

 

Metalowy regał własnej DIY - lista zakupów

Po dopracowaniu projektu możesz przejść do przygotowania listy zakupów. Na podstawie rysunku będziesz w stanie policzyć ilość potrzebnych profili, kątowników i elementów złącznych. Profile i kątowniki możesz zamówić już przycięte na wymiar, co ułatwi Ci pracę. Jeśli chcesz mieć możliwość zmiany ustawienia i korekt w czasie montażu, zamów elementy w dłuższych odcinkach z możliwością docięcia ich na wymiar. Do skręcania elementów najlepsze będą krótkie śruby, a do mocowania półek wybierz śruby z łbem stożkowym. 

 

Zamawiając materiały na regał warsztatowy własnej roboty lub półkę na książki, nie zapomnij o naddatku. Szczególnie w przypadku docinania profili na wymiar warto doliczyć przynajmniej 10% naddatku. Podobnie w przypadku zamawiania akcesoriów złącznych i innych elementów. Taki zapas to niewielki koszt, a pozwoli Ci spokojne prowadzić prace nawet w przypadku zmiany koncepcji.

 

Jak zrobić regał krok po kroku?

Jeśli masz już przygotowaną listę zakupów, same prace montażowe nie powinny sprawić już problemów. Jak zrobić regał z kątowników? Zacznij od przycięcia pierwszych profili i wywiercenia w nich otworów potrzebnych do konstrukcji nośnej. Następnie skręć ją montażowo i przymierz do miejsca, w którym ma się znaleźć. Na tym etapie wciąż masz szansę na wprowadzenie korekt dotyczących szerokości lub głębokości. Jeśli wszystko będzie w porządku, przytnij pozostałe profile i poskręcaj całą konstrukcję. 

 

Kolejnym krokiem powinno być przykręcenie półek. Tu możesz zastosować śruby z łbem stożkowym, które stworzą lico z powierzchnią półki. Dopieść szczegóły, odetnij za długie trzpienie w śrubach, przygotuj podstawki pod nogi i wyszlifuj ostre krawędzie. Jeśli chcesz pomalować półkę, możesz to zrobić nawet na tym etapie. Następnie umieść regał w wybranym miejscu, poukładaj na nim książki i pociesz się chwilę ze swojego dzieła.



Polecane produkty:

https://marketstal.pl/Profil-ocynkowany-20x20x1-2x5000-szew-napylany

https://marketstal.pl/Sruba-leb-6-katny-niepelny-gwint-OC-DIN931-20x90

https://marketstal.pl/Profil-ocynkowany-100x20x1-2x6000-szew-nienapylany

https://marketstal.pl/Katownik-aluminiowy-25x25x2,0x6000

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium