Sprawdź nasz nowy system rabatowania! Dowiedz się więcej

Rodzaje gwintów w śrubach. Jak je rozpoznać?

Rodzaje gwintów w śrubach. Jak je rozpoznać?

Podczas prac montażowych i konstrukcyjnych możesz mieć do czynienia z różnymi rodzajami śrub. Różnice pomiędzy nimi wynikają z wymiarów i kształtu gwintu. Większość z nich można rozpoznać po rozszyfrowaniu oznaczeń.

W połączeniach śrubowych stosuje się różne rodzaje gwintów. Dla ułatwienia doboru odpowiednich akcesoriów większość z nich została znormalizowana. Za pomocą specjalnych oznaczeń można rozpoznać śruby o konkretnym typie gwintu. W tekście przedstawiamy najważniejsze kryteria podziału i sposoby na rozpoznawanie gwintów.

Oznaczenia i podział ze względu na kształt

Poszczególne rodzaje gwintów mają różne kształty, dostosowane do kształtów otworu i trzpienia. Można je łatwo rozpoznać, poprzez analizę symboli znajdujących się w ich dokumentacji technicznej. Wśród najpopularniejszych kształtów nalezy wyróżnić:

  • gwint metryczny M

  • gwinty calowe - UN, UNC, UNEF, UNS

  • gwint trapezowy symetryczny - Tr

  • gwint trapezowy niesymetryczny - S

  • gwint okrągły - Rd

  • gwint rurowy - Rc

  • gwint rurowy walcowy - G

  • gwint Edisona - E

  • gwint rurowo stożkowy - NPTF

 

Podział ze względu na system miar

W przemyśle wykorzystywane są śruby metryczne i calowe. W pierwszym wariancie rodzaje gwintów oznaczane są za pomocą litery M. Po symbolu znajduje się szerokość skoku w milimetrach. Śruby calowe stosowane są głównie na rynku amerykańskim. W ich przypadku wymiar podawany jest w postaci ilości zwojów na cal gwintu.

 

Podział ze względu na lokalizację

To jeden z podstawowych podziałów, jaki łatwo można określić już po obejrzeniu śruby. Gwint zewnętrzny jest widoczny na trzpieniu, z kolei w otworach zlokalizowanych w środku elementu będzie znajdował się gwint wewnętrzny.

 

Podział ze względu na kierunek skręcania

Śruby zamkowe i klasyczne daszkowe mogą mieć gwint prawy lub lewy. Do rozpoznania gwintów wystarczy wykonanie obrotu śrubą. Jeśli obracając ją zgodnie ze wskazówkami zegara, śruba się wkręca, mamy do czynienia z klasycznym gwintem prawym. Jeśli gwint się wykręca, jest to rodzaj śrub z gwintem lewym. Element będzie miał też oznaczenie LH.

 

Podział ze względu na pochylenie

Śruby pełny gwint i częściowo walcowane mogą mieć gwinty stożkowe lub walcowe. Klasycznym rozwiązaniem jest gwint stożkowy. W procesie walcowania uzyskano kształt w przekroju przypominający właśnie stożek. Z kolei gwint walcowy ma wygląd walca, co można rozpoznać po pionowych ściankach bocznych w obrębie rowka.

 

Podział ze względu na skok

We wszystkich rodzajach śrub jednym z najważniejszych parametrów jest skok gwintu. Jest to najmniejsza odległość między szczytami gwintu w sąsiadujących zwojach. Poza wymiarem skoku, który jest zależny od średnicy trzpienia, można rozpoznać także śruby ze skokiem gwintu standardowym, drobnozwojnym i grubozwojnym.

 

 

Rodzaje gwintów w śrubach - podsumowanie

Wymienione rodzaje śrub i gwintów należą do najpopularniejszych, jednak nie jedynych. Istnieje wiele dodatkowych połączeń specjalistycznych, mających specjalne oznaczenia. W niektórych przypadkach gwinty wykonuje się indywidualnie do określonego typu maszyny lub połączenia i nie mieszczą się w żadnych normach.

 

Polecane produkty:

https://marketstal.pl/Sruba-imbusowa-M8x35-INOX-DIN-912

https://marketstal.pl/Sruba-leb-szesciokatny-p-gwint-OC-DIN933-14x100

https://marketstal.pl/Sruba-zamkowa-metryczna-OCYNK-DIN603-6x50-mm

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium