
Jak oszacować potrzebną moc fotowoltaiki?
Sieci fotowoltaiczne to wygodny sposób na pozyskiwanie ekologicznego prądu z promieni słonecznych. Budowa samej instalacji jest dosyć kosztowną inwestycją, jednak prąd pozyskiwany jest całkowicie za darmo. To sprawia, że dobrze zaplanowana inwestycja zwraca się najpóźniej w połowie okresu gwarancji. Przez kolejnych kilkanaście lat będziesz korzystał z darmowego prądu i tylko zarabiał.
Dobrze zaplanowana instalacja PV dla domu jednorodzinnego to taka, która w całości zaspakaja jego zapotrzebowanie na prąd. Wiele zależy od jakości paneli i ich technologii, jednak dzięki prostym obliczeniom sam możesz oszacować rozmiar sieci. Będziesz w stanie też ocenić ilość paneli i rozplanować rozmieszczenie stelaży do fotowoltaiki.
Jak to zrobić? Najpierw na rachunku sprawdź roczne zużycie prądu w swoim domu. Następnie musisz pomnożyć ten współczynnik przez 1,5, co pozwoli zniwelować straty wynikające z rozliczania fotowoltaiki na nowych zasadach. Jeśli planujesz dodatkowo inwestycje w banki energii, wystarczy pomnożyć zużycie przez 1,1. Szacunkowo 1 kW sieci PV w ciągu roku generuje około 950 kWh prądu, dlatego na podstawie tych danych obliczenie potrzebnej mocy nie powinno sprawić Ci już problemu.
Dokonaj pomiarów i wybierz miejsce na panele
Powyższe założenia pozwalają policzyć ilość potrzebnych paneli, a także powierzchnię, jaką zajmą. Możesz teraz przejść do oceny warunków technicznych wokół domu i sprawdzenia, w którym miejscu zamontować panele.
Najczęściej stelaże do fotowoltaiki montuje się na powierzchni dachu. Można je tam ułożyć pod optymalnym kątem, a sama konstrukcja nie przeszkadza w normalnym użytkowaniu obiektu. Także sam montaż i łączenie paneli fotowoltaicznych z więźbą dachową nie sprawiają problemu. Zacznij od pomiarów wolnej przestrzeni na połaci, zachowując około pół metra marginesu z każdej strony. Następnie rozplanuj ułożenie szyn i wskaż miejsca, w których będą zamocowane uchwyty.
Spory kłopot z panelami na dachu może stanowić kiepska jakość więźby lub jej usytuowanie względem dziennego nasłonecznienia. Wówczas możesz wybrać fotowoltaikę na gruncie, gdzie profile do fotowoltaiki mocowane są do wcześniej przygotowanej konstrukcji. W tym przypadku musisz wygospodarować część terenu działki i rozplanować posadowienie słupów nośnych.
Znajdź ekipę montażową lub zacznij działać sam
Montaż sieci PV i łączenie paneli fotowoltaicznych z konstrukcją można powierzyć specjalistycznym firmom. Najczęściej jednak działają one na własnych materiałach, co nieco ogranicza Ci możliwości wyboru. Sama praca montażowa jest stosunkowo łatwa, jeśli zatem masz odrobinę wiedzy, możesz przeprowadzić ją samodzielnie. Pozwoli Ci to oszczędzić przynajmniej kilkaset złotych, a wybierając ofertę sprawdzonych hurtowni, także akcesoria do montażu fotowoltaiki możesz kupić nieco taniej.
Samodzielny montaż fotowoltaiki
Jeśli zdecydujesz się na samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych, zacznij od obliczenia potrzebnych materiałów. Kluczem do prawidłowego montażu będzie wybór właściwych uchwytów do fotowoltaiki. Przykręca się je do konstrukcji więźby dachowej za pomocą wkrętów. W zależności od materiału wykończeniowego na połaci może zaistnieć konieczność zdjęcia części pokrycia. Innym rozwiązaniem jest mocowanie wkręta do więźby, przewiercając połać. Do przygotowanych uchwytów bez obaw przykręcisz stelaże do fotowoltaiki i w ten sposób stworzysz gotową konstrukcję nośną.
Panele mocuje się bezpośrednio do powierzchni profili szyn do fotowoltaiki. Każdy panel przykręcany jest górną i dolną krawędzią do szyny, dlatego długość profili musi być dwukrotnie większa, niż długość każdego rzędu paneli. Do łączenia paneli fotowoltaicznych z profilami wykorzystuje się odpowiednie śruby montażowe do fotowoltaiki. Zadbaj o to, żeby każdy panel był przymocowany przynajmniej w czterech punktach. Po ułożeniu konstrukcji pozostaje Ci prowadzenie przewodów i podłączenie instalacji do sieci energetycznej. Te prace lepiej powierzyć już profesjonalnemu elektrykowi.
Montaż paneli fotowoltaicznych wymaga precyzyjnych obliczeń, dokładnego rozmieszczenia, a także wykonania prac konstrukcyjnych. Jest to jednak trudność jednorazowa, a przez kolejnych wiele lat będziesz już czerpał tylko korzyści z sieci PV.
Polecane produkty:
https://marketstal.pl/Profil-aluminiowy-40-fotowoltaika-PV-6-21-m
https://marketstal.pl/Sruba-dwugwintowa-dwugwint-M10-x-300-mm-dl.-gwint
https://marketstal.pl/Uchwyt-hakowy-podwojnie-regulowany-L120-katownik
https://marketstal.pl/Wpust-przesuwny-z-kulka-M8-nakretka-mlotkowa
https://marketstal.pl/Klema-anodowana-srodkowa-CZARNA-24-50-gat-6060