Sprawdź nasz nowy system rabatowania! Dowiedz się więcej

Zastosowanie i budowa gwoździ skrętnych

Zastosowanie i budowa gwoździ skrętnych

Zastosowanie i budowa gwoździ skrętnych

W pracach ciesielskich i przy budowie konstrukcji drewnianych stosuje się niejednokrotnie gwoździe skrętne. Ich budowa przypomina tradycyjne gwoździe, a zastosowanie także jest podobne. Do czego zatem mogą Ci się przydać takie akcesoria złączne? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku. 

 

Gwoździe skrętne - co to jest? 

Przeglądając ofertę dobrej hurtowni metalowej, możesz natknąć się na nietypowe akcesoria złączne. Gwoździe skrętne, nazywane także skręcanymi, wykorzystywane są do prac montażowych z elementami drewnianymi. Mają budowę podobną do tradycyjnych gwoździ, wykonywane są jednak głównie z drutu o przekroju kwadratowym. Jedno zakończenie jest ostre, z kolei łeb do przybijania ma płaską chropowatą powierzchnię, która uniemożliwia ześlizgnięcie się obuchu młotka. Przyglądając się im bliżej, zauważysz, że trzpień każdego z elementów jest skręcony. Z reguły wykonywane są ze stali czarnej, jednak często gotowy wyrób poddawany jest procesowi cynkowania ogniowego, który chroni przed korozją. 

Skręcenie wykonuje się w procesach walcowania już po wyprodukowaniu akcesoriów w prostej formie. W zależności od procesu produkcyjnego trzpień może być skręcany w całości jak w przypadku Gwoździ skrętnych ocynkowanych 3,0x70 mm OP-5 KG. W dobrej hurtowni metalowej znajdziesz też gwoździe, w których część trzpienia przy łbie jest prosta. Poszczególne akcesoria są dostępne w kilku wariantach wymiarowych, a różnice wynikają z długości trzpienia i średnicy gwoździ. 

 

Jakie właściwości mają gwoździe skrętne?

Po co inżynierowie opracowują takie akcesoria, które sprawiają dodatkowe trudności produkcyjne? Oczywiście z uwagi na ich właściwości. W odróżnieniu od tradycyjnych, gwoździe skrętne znacznie łagodniej penetrują strukturę drewna. Nie przecinają tak wielu włókien w strukturze, dlatego są lepiej osadzone. Taka budowa sprawia, że dwa elementy są połączone bardzo stabilnie i nie rozchodzą się nawet przy wypaczaniu się lub zmianie wilgotności drewna. 

Dzięki swojej budowie gwoździe skrętne są także bardziej odporne na wyciąganie. Skręconej konstrukcji nie będzie łatwo wysunąć, co przekłada się także na wytrzymałość całego połączenia. Ponadto gwoździe skręcane mają większą nośność niż tradycyjne akcesoria o tej samej średnicy. Po stronie wad tych konstrukcji należy postawić nieco wyższą cenę.

 

Zastosowanie gwoździ skrętnych

Wyjątkowe właściwości pozwalają zastosować gwoździe skrętne w najbardziej wymagających miejscach. Będą konieczne przy tworzeniu połączeń elementów drewnianych, na które będą działały spore siły zginające, skręcające lub inne przemieszczenia. Możesz też zastosować je przy pracach z materiałami kompozytowymi lub wykonanymi z tworzywa sztucznego. W wielu miejscach zastępują standardowe uniwersalne gwoździe, dając większą stabilność połączenia. 

Powszechnie wykorzystywane są w budownictwie do zabezpieczania złączy ciesielskich. Można wykorzystywać je do budowy więźby dachowej, a także stropów, ściany czy podłóg w domach szkieletowych. Powszechnie wykorzystywane są przy małej architekturze ogrodowej, a niekiedy krótkie Gwoździe skrętne czarne 3,0x50 mm OP-5 KG służą do przybijania sztachet ogrodzeniowych. Właśnie gwoździe ze skręcanymi trzpieniami służą do budowy palet transportowych. 

Gwoździe skrętne mają ciekawe właściwości i mogą być stosowane w bardzo odpowiedzialnych miejscach. Jeśli jednak chcesz spać spokojnie i nie martwić się o jakość łączenia, wybieraj akcesoria złączne pochodzące z dobrych hurtownia metalowych, takich jak Marketstal. W tym miejscu otrzymasz gwoździe uzyskujące wszystkie niezbędne certyfikaty jakości i zgodne z opisem.  

  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium