Sprawdź nasz nowy system rabatowania! Dowiedz się więcej

Zastosowanie i właściwości rury aluminiowej

Zastosowanie i właściwości rury aluminiowej

Rura aluminiowa - charakterystyczne cechy

Aluminium to potoczna nazwa czystego chemicznie glinu, który pozyskiwany jest z rudy boksytu. Ten materiał jest rozdrabniany, a następnie poddawany procesom obróbki termicznej, w wyniku których powstaje metal nieżelazny. Materiał ma wiele cech, które są pożądane we współczesnym przemyśle, a szczególnie budownictwie. W związku z tym zainteresowanie wszelkimi wyrobami aluminiowymi jest coraz większe, a jakość wytwarzanych wytopów także jest coraz lepsza.

Jednym z wyrobów uzyskiwanych w procesach metalurgicznych są rury aluminiowe. To profile otwarte o przekroju okrągłym, które produkowane są w różnych wymiarach średnic i długości. Wytwarza się je z blach aluminiowych łączonych lub powstają w procesie tłoczenia. Mogą być wykorzystywane jako przewody w instalacjach wykorzystywanych do przesyłania płynów lub gazów. Profil o przekroju okrągłym daje też znakomite parametry wytrzymałościowe, dlatego rury mogą stanowić część konstrukcji nośnych. 

Najważniejszą cechą, jaka charakteryzuje wszystkie profile aluminiowe, jest ich niewielka waga. Sam materiał jest kilkakrotnie lżejszy od stali, co wpływa na możliwości jego zastosowania. Stopy aluminium stosowane jeszcze kilkadziesiąt lat temu były stosunkowo miękkie i mało odporne na uszkodzenia mechaniczne. Obecnie procesy metalurgiczne są usprawnione i do glinu dodaje się niewielkie ilości dodatków uszlachetniających. Dzięki temu parametry wytrzymałościowe materiału są na poziomie bliskim do stali czarnej. 

Rury aluminiowe są podatne na obróbkę termiczną i mechaniczną. Można je formować w półokrągłe kształty, przycinać na wymiar, a także spawać wykorzystując do tego specjalne elektrody. Ponadto materiał dobrze przewodzi ciepło, a także prąd elektryczny, dlatego wykorzystywany jest w instalacjach zabezpieczających przed porażeniem. 

Wszystkie profile aluminiowe mają jeszcze jedną cechę, która wzbudza ogromne zainteresowanie branży budowlanej, a także wszystkich dziedzin przemysłu. Jest to brak wrażliwości na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Szczególnie cenna jest niepodatność na wilgoć i brak korozji pod wpływem tego czynnika. Aluminium nie koroduje, jest odporne na promienie słoneczne i nie pęka pod wpływem zmiennych temperatur. 

 

Wykorzystanie rur aluminiowych w budownictwie i innych gałęziach przemysłu 

Wszystkie wymienione właściwości sprawiają, że w wielu miejscach profile aluminiowe o przekroju okrągłym stają się alternatywą dla stali czy innych materiałów budowlanych. Ich kształt i kilka sposobów wykonania pozwalają na wykorzystanie ich zarówno do tworzenia instalacji, jak i konstrukcji nośnych. Rury aluminiowe fi 50 i większe często stanowią też element wyposażenia budynków mieszkalnych i wykorzystywane są do tworzenia dekoracji, mebli, a nawet balustrad czy poręczy. 

Z uwagi na swoją niewielką wagę chętnie stosuje się je do tworzenia przewodów instalacji, którymi przepływa powietrze. Są zatem wykorzystywane przy budowie układów wentylacyjnych lub klimatyzacji. W takich instalacjach stosowana jest głównie rura aluminiowa fi 100 lub o większej średnicy. Znacznie mniejsze średnice są potrzebne w przypadku budowy sieci pneumatycznych, gdzie także przydaje się aluminium. Ten materiał wykorzystywany jest głównie w instalacjach przemysłowych, gdzie jest w stanie wytrzymać nawet bardzo duże ciśnienie. 

Lekkie rury z aluminium to znakomity materiał przydatny przy tworzeniu elementów konstrukcyjnych głównie zadaszeń. To właśnie z profili o przekroju okrągłym budowane są kratownice nośne dachów wiat czy obiektów magazynowych o mało skomplikowanej konstrukcji. Cienka rura aluminiowa fi 50 jest wykorzystywana do tworzenia całych stelaży namiotów i hal namiotowych. Rura aluminiowa fi 80 jest z kolei często wykorzystywana przy budowie elementów infrastruktury drogowej. Z aluminium tworzy się konstrukcje nośne banerów reklamowych i innych instalacji zewnętrznych. 

Niewielka waga i odporność na czynniki atmosferyczne sprawiły, że po profile aluminiowe chętnie sięga branża transportowa. Rury aluminiowe stosowane są w konstrukcjach samolotów i innych maszynach lotniczych. Często profile trafiają także do produkcji silników maszyn i systemów odpowiedzialnych za doprowadzenie powietrza i odprowadzanie spalin także w pojazdach drogowych. Chęć ograniczenia wagi pojazdów i maszyn szczególnie ważna jest również w sportach motorowych i motorowodnych. 

Profile aluminiowe o przekroju okrągłym to produkty o właściwościach cenionych we współczesnym budownictwie i przemyśle. Mogą być zastosowane zarówno w profesjonalnych konstrukcjach, jak i przy amatorskich pracach wokół domu. Niezależnie od sposobu na wykorzystanie tych produktów warto zwrócić uwagę na ich jakość i wybierać tylko sprawdzonych dostawców, takich jak hurtownia MarketStal. 

 

https://marketstal.pl/Rura-aluminiowa-80x5,0x6000

https://marketstal.pl/Rura-aluminiowa-30x2,0x6000

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium