Ponad 10 lat doświadczenia

Rabaty na kolejne zakupy

Transport standard gratis od 600 PLN

Transport gabaryt gratis od 7000 PLN

Brama przesuwna nie chce działać - najczęstsze przyczyny
Brama przesuwna nie chce działać - najczęstsze przyczyny

Brama przesuwna nie chce działać - najczęstsze przyczyny

Bramy przesuwne to akcesoria, które zapewniają bezpieczeństwo wewnątrz posesji. Są bardzo wygodne w użyciu i stosowanie ich jest komfortowe do momentu, w którym nagle nie ulegną awarii. Jak poradzić sobie w przypadku wypowiedzenia posłuszeństwa przez bramy? Które akcesoria do bram przesuwnych możesz wymienić i kiedy nie warto ściągać ekipy serwisowej? 

 

Kiedy samemu naprawiać akcesoria do bram przesuwnych?

Bramy przesuwne to urządzenia uruchamiane silnikami elektrycznymi. Często dodatkowo wyposażone są w czujniki, fotokomórki i sterowanie zdalne. Naszpikowane nowoczesną technologią bramy dają wiele możliwości na wystąpienie usterki, dlatego objęte są kilkuletnią gwarancją. 

Dlaczego o tym wspominamy? Jeśli chcesz samodzielnie spróbować naprawiać akcesoria ogrodzeniowe w przypadku awarii, nie rób tego w okresie obowiązywania okresu gwarancyjnego. Jeśli już zapłaciłeś za bramę, to w tej kwocie zawiera się opieka serwisowa. Po co samemu grzebać bez pewności na ostateczny sukces, jeśli mogą to zrobić specjaliści. Jeśli nie uda Ci się naprawić samodzielnie usterki, prawdopodobnie umowa gwarancyjna także przestanie obowiązywać. Dlatego z samodzielnymi pracami poczekaj do zakończenia gwarancji.  

 

Najczęściej spotykane przyczyny awarii bramy przesuwnej 

Choć zarówno bramy, jak i akcesoria do bram przesuwnych znacznie różnią się od siebie, usterka zawsze wygląda podobnie. Często też przyczyna wystąpienia usterki jest standardowa i niezależna od rodzaju bramy. Poniżej przedstawiamy kilka powszechnych usterek. 

 

Uszkodzenie mechaniczne lub blokada

Akcesoria ogrodzeniowe odpowiedzialne za poruszanie się skrzydła bramy przesuwnej pracują z określoną siłą. Jeśli na ich drodze staje przeszkoda, możesz dostrzec to w braku płynności poruszania się bramy lub całkowitej blokadzie. Przyczyną nie musi być poważna awaria, tylko przeszkoda mechaniczna. Sprawdź, czy w szyny nie dostał się kamień, lub nie pojawiła się inna przyczyna oporu na drodze prowadzenia bramy. W przypadku takich akcesoriów, jak ROLKA JEZDNA "O" NA RURKĘ FI 70X16,5mm, wystarczy nagromadzenie błota i żwiru, żeby zablokować swobodne poruszanie. Problemem mogą być także uszkodzenia mechaniczne bramy, przez które płynne poruszanie się konstrukcji jest niemożliwe lub przestaje być płynne. 

Problemy z fotokomórką 

Kolejny przypadek, w którym wcale nie musiało dojść do uszkodzenia żadnego z akcesoriów do bram przesuwnych, jest problem z fotokomórką. Takie instalacje opierają swoje działanie na strumieniu podczerwieni, który wysyłany jest z nadajnika do odbiornika. Powszechną przyczyną problemów jest zabrudzenie na jednym z elementów instalacji, które blokuje swobodny przepływ strumienia. Tutaj może wystarczyć przetarcie nadajnika i odbiornika lub zebranie z nich nadmiaru śniegu czy liści. Sprawdź też, czy nie doszło do pęknięcia osłon, co również może blokować przepływ.

 

Uszkodzenie silnika i kłopoty z siecią elektryczną

Bramy i mechanizmy zasilające skrzydło są narażone na działanie czynników atmosferycznych. Przy niewłaściwym zabezpieczeniu może dochodzić do zalania lub zanieczyszczenia silnika, a następnie jego awarii. Powszechną przyczyną awarii bramy jest też uszkodzenie samych przewodów lub wyłączanie bezpieczników z powodu wilgoci dostającej się do instalacji. W tym przypadku nie warto próbować napraw na własną rękę, tylko lepiej wezwać specjalistów. 

 

Brak reakcji po wydaniu komendy z pilota

Brak reakcji bramy na wysyłanie sygnału za pomocą pilota to powszechny i uciążliwy problem. Jego rozwiązanie może być jednak łatwiejsze, niż się wydaje. Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie jakości baterii, ponieważ jest to najczęstsza przyczyna. Mogło też dojść do uszkodzenia mechanicznego pilota i tu konieczna będzie jego wymiana. 

 

Zmiana geometrii słupków nośnych

Budowa bramy przebiegła prawidłowo i jesienią konstrukcja pracowała bez zarzutu. Tymczasem wiosną rama bramy nie trafia do uchwytów, przez co nie zamyka się samoczynnie. To też jeden ze standardowych problemów, który wynika z błędów montażowych lub nieprzewidziany okoliczności. Budowa bramy ogrodzeniowej prowadzona jest na słupkach nośnych zabetonowanych w gruncie. Jednak po pierwszej zimie może się okazać, że pomimo stabilizowania, podłoże zostało podmyte przez wody gruntowe lub roztopowe. W związku z tym jeden ze słupków zmienił geometrię i przesunął się o kilka stopni od pionu.

Tu rozwiązania masz dwa. Możesz próbować przywracać pion słupka, jednak jest to pracochłonne i nie musi przynosić efektu. Drugim rozwiązaniem jest pogodzenie się z takim stanem rzeczy i jedynie regulacja akcesoriów ogrodzeniowych. Konstrukcje mocowane na szczycie słupków, takie jak Uchwyt górny bramy Rolki gum. do profilu 40x40 mm mają możliwość regulacji w osi poziomej, dlatego przesunięcie o kilkanaście milimetrów z pewnością rozwiąże problem. 

 

Wymień wadliwe akcesoria ogrodzeniowe 

Wiele z wymienionych przyczyn awarii wynika z drobnych niedopatrzeń lub przypadkowych sytuacji. W głównej mierze dotyczą jednak konstrukcji, które mechanicznie są sprawne. Mogą też zdarzyć się problemy z mechaniką, zużytymi rolkami, wyrobionymi stoperami czy scentrowanym wózkami. W takiej sytuacji nie czekaj, aż sprzęt całkiem padnie, tylko zareaguj wcześniej. Czy w sprawie uszkodzonych akcesoriów do bram przesuwnych również warto wezwać ekipy serwisowe?

Nie zawsze wzywanie serwisu jest odpowiednie, zwłaszcza jeśli konstrukcji nie obejmuje już gwarancja. Jeżeli wiesz, jaki element wymaga wymiany lub przestaje być sprawny, spróbuj zamówić go samodzielnie. Różnego typu akcesoria do bram przesuwnych znajdują się w ofercie hurtowni Marketstal. Oferujemy wysokiej jakości produkty przeznaczone do profesjonalnych konstrukcji bram przesuwnych. W większości przypadków do ich montażu nie będziesz potrzebował więcej niż podstawowe narzędzia i trochę wolnego czasu. Dzięki temu sporo gotówki zostanie w Twojej kieszeni.

 

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium